AŠ KALBU – MANĘS KLAUSOSI. Oratorystės meno praktikumas

Trukmė:  5 val. 51 min.

Autorius: Audrius Valotka

Skaito: Audrius Valotka, Asta Urbonavičiūtė

Description

Gebėjimas sklandžiai kalbėti viešoje aplinkoje svarbus kiekvienam žmogui – renginiuose, laikant egzaminą, kalbantis su galimu darbdaviu, prezentacijose ar derybose, teismo posėdžiuose. Geriausias iškalbos mokytojas yra gyvenimas, patirtis, tačiau juk negalì būti visų galų meistras, tad kartais verta pasimokyti ir iš kitų.

Šiame leidinyje stengiamasi retorikos teoriją papildyti iškalbos praktika:

– kaip lavinti sklandaus kalbėjimo įgūdžius,
– kaip susikaupti prieš kalbą ir atsikratyti viešojo kalbėjimo baimės,
– kaip išeiti į sceną ir elgtis auditorijos akivaizdoje,
– kaip nepristigti kvapo ir nesutrikdyti kalbėjimo ritmo,
– kaip elgtis su priešiškai nusiteikusiais klausytojais.

Leidinio autoriui labiausiai rūpėjo iškalbos praktika, todėl iš Antikos retorikos kanono penkių etapų – inventio (medžiagos rinkimas), dispositio (kalbos komponavimas), elocutio (kalbinis ir stilistinis teksto sutvarkymas), memoria (teksto išmokimas) ir actio (kalbos sakymas) – daugiausiai dėmesio ir teksto skirta pastarajai daliai, oratoriaus veiklos kulminacijai – actio. Tai lėmė ir kitą šios audioknygos bruožą – nors retorika svarbi ne tik kalbėtojui, bet ir klausytojams, ji skirta pirmajam, aktyviajam komunikaciniam partneriui.

Audioknygoje nesistengiama aprėpti visko. Tarkime, daug dėmesio skiriame viešosios kalbõs, sakomos didesnėms auditorijoms, pradžiai, tačiau nesiimama plačiai pasakoti apie darbo interviu ar prezentacijos pradžią. Tik labai trumpai apžvelgiamos ir retorinės figūros (nes apie jas plačiai kalbama teorinėse retorikos paskaitose), tik viena kita pateikiama kaip iliustracija.

Audioknyga skirta studentams ir visiems tiems, kurie siekia ugdyti savo iškalbos įgūdžius.