ATMINTIES ILIUZIJOS. Atmintis, užmarštis ir netikri prisiminimai

Trukmė:  9 val. 6 min.

Autorius: Julia Shaw

Skaito: Giedrė Ringienė

Description

Mūsų prisiminimai ir atmintis – tai svarbi tapatybės dalis. Julia Shaw priverčia suabejoti savo atmintimi, savo prisiminimais ir tapatybe. Viena vertus, suvokimas, kad negalime pasitikėti savo atmintimi, o kartu ir susikurta tapatybe, kelia nerimą. Kita vertus, žinodami, kaip veikia mūsų atmintis, galėsime sąmoningiau ją vertinti ir priimti sau naudingesnius sprendimus, būsime supratingesni tiems, kurie, mūsų nuomone, meluoja, nes žinosime, kad žmonės iš esmės gali atsiminti neteisingai ir patikėti nebūtais dalykais.

Atminties ir prisiminimų formavimosi procesų tyrimai ypač svarbūs teisėsaugos srityje. Audioknygoje atskleidžiama, kaip nepagrįstas pasitikėjimas liudytojų, nukentėjusiųjų ar tyrėjų bei policininkų atmintimi, lemia skaudžias klaidas teisminiuose procesuose. Žmonės nuteisiami už sunkius nusikaltimus ilgiems metams kalėjimo, remiantis vien liudytojų parodymais, t.y., kaip įrodė autorė, nepatikimais prisiminimais, o jų nekaltumas „reabilituojamas“ tik atlikus DNR tyrimus.

Tą patį įvykį visi jo dalyviai gali prisiminti skirtingai, mūsų pačių prisiminimai apie tą įvykį gali keistis priklausomai nuo to, kiek apie tą įvykį pasakosim kitiems ar kiek apie tą patį įvykį girdėsim iš kitų, atmintis ir prisiminimai yra kuriami, atkuriami ir keičiami tiek mūsų pačių, tiek mus supančių žmonių. Taigi, anot Julia Shaw, vienintelis dalykas, dėl kurio galime būti tikri, yra tai, kas vyksta dabar.

Ši audioknyga skirta kiekvienam norinčiam daugiau sužinoti apie žmogaus smegenyse vykstančius procesus, suvokti, kaip veikia mūsų atmintis, ir kaip galime klysti vertindami tai, kas buvo, ar tai, ko nebuvo. Tiems, kurie į savo tapatybę nori pažvelgti nauju žvilgsniu – be atminties iliuzijų.