KODĖL BUDIZMAS YRA PAGRĮSTAS. Neuromokslai, šiuolaikinė psichologija ir meditacija

Trukmė:  11 val. 32 min.

Autorius: Robert Wright

Skaito: Rimantas Bagdzevičius

Description

Roberto Wrighto audioknyga „Kodėl budizmas pagrįstas: neuromokslai, šiuolaikinė psichologija ir meditacija“ – durys į pamatinius budizmo aspektus, derančius su šiuolaikine psichologija ir filosofija, bei meditacijos praktiką, galinčią iš esmės pakeisti jūsų požiūrį į save ir pasaulį. Jungdamas evoliucinę psichologiją su naujausiais neuromokslų tyrimais, Robertas Wrightas šioje audioknygoje pagrindžia svarbiausius budistinius teiginius ir racionaliai paaiškina, kaip veikia meditacija.

Kaip nusprendžiame ką nors pirkti? Ar tikrai viską logiškai apsvarstome? Galbūt tik taip manome? Ar tikrai gebame save kontroliuoti, ar savikontrolė iš tiesų galima? Galbūt, kaip filme „Matrica“, esame valdomi robotų? Galbūt… bet autorius teigia, kad yra dar blogiau, nes, priešingai nei kino filme, neturime aiškaus grėsmingo priešo, prieš kurį reikėtų kovoti. Mus vienaip ar kitaip jaustis, galvoti vienokias ar kitokias mintis, priimti sprendimus bei veikti verčia… natūralioji atranka, kurios pagrindinė programa – genų perdavimas kitai kartai. Tai, anot autoriaus, pagrindinis vertybių pagrindas, kriterijus, kuriuo remiantis buvo konstruojamos mūsų smegenys. Tačiau viena iš absurdiškiausių žmogaus savybių ta, kad ši natūraliosios atrankos programa, pasikeitus gyvenimo sąlygoms ir visai gyvenimo aplinkai nebėra veiksminga, t.y. nepasiekia pagrindinio tikslo, ji nespėjo pasikeisti ir veikia taip, tarsi vis dar gyventume medžiotojų ir rinkėjų bendruomenėje. Tai kur tuomet esame vedami?

„Žmogaus smegenys yra mašina, natūraliosios atrankos užprogramuota bemaž nevalingai reaguoti į jai siunčiamus jutiminius duomenis. Jos tam tikra prasme yra užprogramuotos būti tų duomenų valdomos. Ir pagrindinis šio valdymo mechanizmo sraigtas yra jausmai, kurie kyla reaguodami į tuos duomenis. Jeigu jūs sąveikaujate su šiais jausmais per tanhą – natūralų, nevalingą malonių jausmų troškimą ir natūralų, nevalingą nemalonių jausmų vengimą – tai jus ir toliau valdys aplinkinis pasaulis. Bet jeigu sąmoningai, budriai, stebite šiuos jausmus, užuot reagavę į juos, jūs galite bent kiek išsivaduoti nuo valdymo; priežasčių, įprastai lemiančių jūsų elgseną, gali būti nepaisoma, ir jūs galite priartėti prie to, kas nesąlygojama.“

Ar tikrai galime išsilaisvinti iš natūraliosios atrankos primestos programos ir išsivaduoti iš jos kontrolės – keblus klausimas. Bet, kaip teigia autorius, galime nuspręsti, kad mūsų vertybės skiriasi nuo mus valdančios jėgos vertybių (natūraliosios atrankos) ir kad norime nuo jos išsivaduoti. Tai reiškia, kad pirmiausia būtina išsivaduoti nuo iliuzijų, per kurias esame valdomi.

Pagal budizmo filosofiją visos problemos kyla dėl to, kad nesugebame aiškiai suvokti tikrovės ir pasiduodame klaidinantiems jausmams. Roberto Wrighto teigimu, pirmas žingsnis į gebėjimą įžvelgti jausmus yra jų pačių matymas – suvokimas, kaip skvarbiai ir subtiliai jausmai veikia mūsų mintis ir elgesį. Kaip tik čia į pagalbą pasitelkiama meditacija, kurios metu galime išmokti stebėti savo proto modulių veikimą, jų tarpusavio konkurenciją, pastebėti bei keisti įprastinės veiklos nervinį tinklą, padėti suprasti jausmų ir minčių priežastis. Autorius racionaliai paaiškina, kaip meditacija gali padėti susidaryti aiškesnį mus valdančių procesų vaizdą ir pradėti savo subtilių pokyčių kelią.

Robertas Wrightas – žurnalistas ir knygų mokslo, istorijos, politikos ir religijos temomis autorius. Vienas iš įkūrėjų ir vyriausiasis redaktorius Bloggingheads.tv ir Meaningoflife.tv – videoblog‘ų, kuriuose talpinami interviu, diskusijų ir pokalbių apie pasaulio įvykius, filosofiją, mokslą, dvasingumą įrašai. Viena iš garsiausių jo knygų „Moralus gyvūnas“ (1994) įkvėpė filmo „Matrica“ kūrėjus.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “KODĖL BUDIZMAS YRA PAGRĮSTAS. Neuromokslai, šiuolaikinė psichologija ir meditacija”

El. pašto adresas nebus skelbiamas.