KRIKŠTATĖVIS

Trukmė: 21 val. 25 min.

Autorius: Mario Puzo

Skaito: Dainius Kazlauskas

Description

Tai audioknyga visiems pasakojimų apie mafiją ir klasikinių kūrinių gerbėjams. Romanas detaliai atskleidžia Korleonių šeimos „verslą“, kurį valdo įtakingas gangsteris Don Vito, o jam talkina trys sūnūs — Sonis, Fredis ir Maiklas, bei krikštasūnis Džonis Fonteinas. Vienos šeimos istorija audioknygoje nupasakoja platų imigrantų iš Italijos kultūros ir organizuoto nusikalstamumo JAV XX a. viduryje kontekstą.

Mario Puzo savo romane meistriškai manipuliuoja gerųjų ir blogųjų personažų stereotipais, mesdamas iššūkį visuotinai priimtoms moralės normoms. Kūrinys, nors ir neslepia neigiamų italų mafijos JAV galvos bruožų, Don Vito Korleonę klausytojui pristato kaip patrauklų, teisingą, o svarbiausia — suprantamą, įtikimą ir nepaprastai įsimintiną personažą. „Krikštatėvyje“ nagrinėjama ir galios samprata, kvestionuojama jos kilmė bei legitimumas. Audioknyga ne veltui pradedama Honorė de Balzac citata: „Už kiekvieno didelio turto slypi nusikaltimas.“

Pirmą kartą išleistas 1969 m., „Krikštatėvis“ vis dar yra gausiai skaitomas ir leidžiamas kūrinys. „Krikštatėvis“ taip pat įkvėpė garsiąsias režisieriaus Francis Ford Coppola ekranizacijas, apdovanotas „Oskaru“. Nepaisant to, kad visi kūrinio veikėjai yra išgalvoti, dauguma nusikaltimų turėjo atitikmenis realybėje. Dėl šokiruojančio tikroviškumo ir intelektualumu pasižyminčio pasakojimo stiliaus, „Krikštatėvis“ įvardinamas kaip nusikaltimų grožinės literatūros (angl. crime fiction) žanro klasika. Taip pat, kaip ir atskiros kūrinio eilutės, palikusios ryškų pėdsaką amerikietiškoje popkultūroje:
“Jis – verslininkas, – ramiai atsakė Donas. – Aš pateiksiu jam pasiūlymą, kurio jis negalės atsisakyti.”
“Jis buvo girdėjęs Doną Korleonę kartą sakant: „Advokatas su savo portfeliu gali pasiglemžti daugiau, nei šimtas vyrų su pistoletais.“

Mario Puzo (1920-1999) yra italų kilmės JAV rašytojas ir scenaristas, daugiau nei 10 romanų autorius. „Krikštatėvis“ yra garsiausias jo kūrinys, „The New York Times“ bestselerių sąraše išsilaikęs ilgiau nei metus. Iki šiol yra išleista daugiau nei 20 milijonų romano kopijų.

Versta iš: Mario Puzo THE GODFATHER, A Fawcett Crest Book.
© 1969 by Mario Puzo