Description
Muzikos kūrėjos, atlikėjos ir aktorės Jurgos Šeduikytės bei psichologo Gintaro Šmatavičiaus audioknyga „Lipt stogais ir žiūrėt žemyn“ – psichoterapinis pokalbis paveikiantis ne tik kalbančiuosius, bet ir tuos, kurie klauso. Klausaisi šio pokalbio, ir atrodo, kad su pokalbio dalyvių leidimu guli po psichoterapeuto kušete su smalsumu laukdamas, ką išgirsi toliau.
Autoriai pasirinko kalbėti laiškų forma, kuri leidžia pasiduoti spontaniškai kylančių temų ir klausimų tėkmei. Jurgos Šeduikytės atvirumas, atskleidžiamos patirties intymumas ir autentitiškumas bei Gintaro Šmatavičiaus gebėjimas jautriai pritaikyti turimas praktines bei teorines psichologijos mokslo žinias klausytojus kviečia pradžioje bent jau paatvirauti su pačiais savimi, drąsiai kelti klausimą kas aš ir pradėti autentišką pažintį su savimi, nepaisant savo amžiaus. Klausimas – „Ar tikrai žinote, kas esate?“ – dažnai iššaukia trumpą ir greitą – „Tai aišku, kaip drįstate to klausti?“. Toks klausimas ir buvo šios audioknygos bei Jurgos virsmo pradžios taškas. Intriguoti ir vesti jis ima tik tuomet, kai imame apie tai mąstyti, analizuoti atmesdami iki šiol, rodos, tvirtus išankstinius įsitikinimus. Susitikimas ir susipažinimas su savimi dažnai yra sunkus ir skausmingas procesas. Santykis su savimi, su kitais, su pasauliu, tai svarbiausi dalykai, kurie, anot autorių, turėtų būti apmąstomi jau mokykloje, šalia matematikos, lietuvių, chemijos ir kitų dalykų.
Audioknygoje paliečiamos įvairios kiekvienam sąmoningam žmogui aktualios temos. Gyvenime dažnai mus kausto baimės jausmas. Baimė neatitikti lūkesčių, mirties baimė, nežinomybės baimė, baimė dėl ateities ir jausmas, kad kažką reikia skubiai daryti, kad viskas būtų gerai, ateities baimė, baimė atsiverti ir poreikis kovoti už save, kažką įrodyti. Neretai kankina moterų ir vyrų santykių klausimai. Kodėl moterys bijo vyrų? Jei moteris yra emocinio prado, kiek svarbu sprendimas ir mąstymas? Kokios santykių klaidos daromos? Kodėl vyras ilgainiui pripranta prie moters, ir ji tampa tarsi nereikalinga – dingsta dėmesingumas, prasideda priekaištai? Ar yra vienas kitam skirti žmonės, o gal įsimylime, kai atitinka poreikiai? Ar vyrai mažiau jautrūs už moteris? Kaip nekartoti tų pačių klaidų, nepratęsti skyrybų grandinės? Kaip prisileisti žmogų ir juo pasitikėti, jei viduje ištirpęs pasitikėjimas dėl skaudžių patirčių? Kiek žmonės turi būti panašūs, kad būtų kuriamas kokybiškas auginantis santykis? Ir dar daug kitų temų: vienatvės, savigraužos, laisvės ir vidinio kalėjimo, kontrolės poreikio ir t.t.
Anot Gintaro Šmatavičiaus, „ši knyga skirta visiems, kurie nori suprasti, kas jie, kodėl gyvenimas dažnai klostosi ne taip, kaip norime, kodėl mes mylime, konfliktuojame, skiriamės, ar galime to išvengti. Tiems, kurie sau užduoda amžiną klausimą: „Kas būtų, jei būčiau pasielgęs (pasakęs, padaręs…) kitaip?“ Ką daryti, kad neuždavinėčiau sau šio klausimo? Kodėl kiti žmonės dažnai elgiasi ne taip, kaip mes norime, ir kaip į tokį elgesį reaguoju aš pats? Kodėl?“