SAVE KEIČIANČIOS SMEGENYS

Trukmė:  11 val. 3 min.

Autorius: Norman Doidge

Skaito: Aivaras Pranarauskas

Description

Pasakojimai apie naujausias smegenų srities mokslų pergales

Populiariojoje mokslinėje literatūroje dažnai randame vis naujų faktų ir nuomonių, kaip veikia smegenys, kokie procesai vyksta jose. Tačiau dažnai tai priimame kaip ištrauką iš fantastinio filmo ar knygos, ir kasdieniame gyvenime vėl vadovaujamės įsisenėjusiais mitais ir įsitikinimais: smegenys keičiasi iki tam tikro amžiaus, o vėliau jos tik nyksta, toks esu ir jau nieko nepakeisi ir pan. Šį paradoksą greičiausiai taip pat galime paaiškinti tam tikrais smegenų veikimo principais.

Norman Doige, mokslininkas, psichiatras, psichoanalitikas, savo knygoje daugiau dėmesio skiria ne fiziologiniams procesams smegenyse, o jų išraiškai žmogaus elgesyje, įpročiuose, iliustruodamas tai tikromis neuroplastiškas transformacijas išgyvenusių žmonių istorijomis. Žmonių, kuriems įprastu atveju būtų rašoma diagnozė – neišgydoma.

Autorius atskleidžia smegenų ir kultūros, pažangos idėjos, žmogaus prigimties ryšį. Taigi, suvokdami kaip fiziologiniai procesai žmonių smegenyse pasireiškia išorinėje tikrovėje: elgesyje, kultūroje, lengviau galėsime suvokti ir pasinaudoti smegenų plastiškumo teikiamomis galimybėmis.

Žmonės gyvena nuolat kintančiame pasaulyje, todėl jiems reikalingos smegenys gebančios prisitaikyti ir persitvarkyti. Norman Doidge tvirtina, kad žmogaus smegenys tokios ir yra: plastiškos, prisitaikančios ir persitvarkančios. Žmogaus smegenų neuroplastiškumo suvokimas ir pritaikymas – tai kelias į naujus savęs ir vaikų ugdymo, mokymo ir lavinimo būdus.

Neuroplastiškumas suteikia galimybę žmonėms įgyti naujų ar atgauti prarastus įgūdžius – gebėjimą skaityti, judėti ar įveikti mokymosi negalias, tačiau jis turi ir tamsiąją pusę, pvz. fantonimiai skausmai, kuriems taip pat skiriama dėmesio šioje audioknygoje.

Tai audioknyga keičianti nusistovėjusius įsitikinimus apie tai, kaip veikia žmogaus smegenys, apie žmogaus prigimtį ir potencialą.