Partizano Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštis/1948 m. birželio 23 – 1949 m. birželio 6 d.

Trukmė: 8 val. 16 min.

Autorius: Lionginas Baliukevičius-Dzūkas

Skaito: Virgilijus Kubilius

Description

Partizano Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštis – pirmoji Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) audioknyga, tai  modernus būdas puoselėti istorinę atmintį bei Centro leidinių prieinamumo didinimas ir užtikrinimas žmonėms, turintiems regos negalią. Skaitykite, kad ir kur būtumėte.

Žuvusio Dainavos apygardos partizano Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštis pusę amžiaus išgulėjo buvusiame KGB archyve Vilniuje.

Dienoraštyje iškyla tragiška idealisto asmenybė, drįstanti tiesiai pažvelgti į pasaulį ir save. Autoriaus pasaulėžiūra, troškimai ir siekiai atsiskleidžia negailestingos partizanų kovos fone. Iš kasdienybės konteksto išsirutulioja ir nuodugnesni apibendrinimai esminiais tautos ir valstybės išlikimo klausimais.

Įvardijęs priežastis, atvedusias Lietuvą prie 1940-ųjų katastrofos, L. Baliukevičius analizuoja ir aktualiausias pokario politines tautines bei moralines problemas. Kurdamas nepriklausomos valstybės viziją, kaip teisingumo trokštantis žmogus, pasisako už socialiai orientuotą valstybę.

Ryžtas ir heroizmas susipina su svajonėmis sulaukti taikaus ir laisvo gyvenimo, sukurti šeimą…

L. Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštyje atsispindi ir aktualiausios Dainavos apygardos partizanų problemos bei kasdieniai rūpesčiai…

Dienoraščio autoriaus mintys cituojamos ne tik partizaninį karą tiriančių istorikų darbuose, jos suteikia kūrybinį polėkį literatūros bei muzikos žmonėms. Remdamasis dienoraščiu rašytojas Vytautas V. Landsbergis sukūrė ir režisavo pjesę „Bunkeris“, sulaukusią žiūrovų pripažinimo. Populiarios jaunimo muzikos grupės „Skylė“ nariai, įkvėpti dienoraščio, išleido albumą „Broliai“, kuriame klausytojui naujai, bet raiškiai ir suvokiamai atkuriama miško brolių kovos dvasia ir prasmė.

Parengė – Algis Kašėta.