Trys draugai

Trukmė: 15 val. 36 min.

Autorius: Erich Maria Remarque

Skaito: Aurimas Nausėdas

Description

Rašytojo E. M. Remarque kūryba, rodos, pažįstama kiekvienam bent kiek besidominčiam literatūra. Ji yra tapusi neatskiriama vakarietiškos kultūros dalimi, vadinasi, vienaip ar kitaip veikia kiekvieną, kuris auga ir kuria šios kultūros kontekste. Juolab, kad knygos „Trys draugai“ temos tokios archetipiškos, nepajudinamos ir niekada nesenstančios: vyriška draugystė, greiti automobiliai, lenktynės, rizika, azartas ir tragiška meilė.

Kiekviena karta turi dėl ko kovoti, ko siekti ir dėl ko nusivilti. Kiekviena karta turi savo siaubą, su kuriuo turi išmokti gyventi. E.M. Remarque ir jo knygų veikėjams tas siaubas, tai Pirmasis pasaulinis karas:
„[..] mes tada sugrįžome iš karo – jauni, be jokio tikėjimo, nelyginant angliakasiai iš įgriuvusios šachtos. Mes buvo pasiryžę kariauti prieš melą, egoizmą, godumą, beširdiškumą, prieš visa tai, kas privertė mus tiek išgyventi; buvome įniršę, nepasitikėjome niekuo, išskyrus draugą šalia savęs ir tuos dalykus, kurie niekad nebuvo mūsų apvylę: dangų, tabaką, medį, duoną ir žemę. Tačiau kas iš viso to išėjo? Viskas sugriuvo, buvo suklastota ir užmiršta. O tam, kas neįstengė užmiršti, liko tik bejėgiškumas, neviltis, abejingumas ir degtinė. Didžių žmogiškų ir vyriškų svajų laikai praėjo. Triumfavo vertelgos. Korupcija. Skurdas.“

Tai pasakojimas apie tris draugus Robertą Lokampą, Otą Kėsterį, Gotfrydą Lencą, kuriuos, nors ir labai skirtingus, sieja karo meto prisiminimai ir vienintelis tikras dalykas nestabiliame pokario pasaulyje – draugystė. Visi trys domisi automobiliais, dirbtuvėse jie remontuoja ir tvarko įvairius automobilius, o Otas Kėsteris dar yra ir aistringas lenktynininkas. Oto Kėsterio „Karlas“ tampa lemtingu pradžios tašku Roberto tragiškos meilės Patricijai istorijoje.

„Karlas“ – lenktyninis automobilis, kurio išorė skurdi ir apsilaupiusi, bet po kapotu slepia galingą, daugelį naujų automobilių savininkų nuostabą, pyktį ir susižavėjimą keliantį variklį. Jis tarsi nevaržomos laisvės ir noro gyventi, kuris slepiasi ir trijų draugų sielose, simbolis. Gyventi, džiaugtis ir mylėti nepaisant aplink tvyrančio ekonominio nestabilumo, praeities košmarų, žmonių susvetimėjimo ir nepasitikėjimo.

Audioknygoje „Trys draugai“ svarbu vidinė kova, siekis išlaikyti ir apginti svarbias vertybes, išlikti autentišku savimi, kai aplink, rodos, niekam tai nebėra svarbu, netgi laikoma silpnybe. Svarbu ori vidinė laikysena nepaisant beprotiško pasaulio: „Atrodo, kad pasaulį būtų sukūręs koks beprotis, kuris žiūrėdamas į nuostabų gyvenimo įvairumą, nesugalvojo nieko kito, kaip vėl jį sunaikinti. Ir vėl sukurti iš naujo“.